Zdrowie

Jaka jest różnica między lekarzami a panią z Oleśnicy? Oto niesamowita historia "podwójnych" narodzin z Anglii

opublikowano:
kids-3670089_1280.webp
(Fot. Pixabay)
To historia, która brzmi jak scenariusz filmu, a wydarzyła się naprawdę – i pokazała jakimi możliwościami dysponuje współczesna medycyna. Warunkiem jest to, by życie ludzkie - zarówno matki ale i rozwijającego się w jej łonie dziecka było naprawdę najwyższą wartością dla medyków.

32-letnia Lucy musiała w czasie ciąży przejść wyjątkowo ryzykowną operację z powodu nowotworu jajnika. Aby uratować jej życie, lekarze zdecydowali się na niemal niewyobrażalny krok: wyjęli z kobiety macicę z rozwijającym się dzieckiem, a po kilku godzinach... włożyli ją z powrotem.

Lucy dowiedziała się, że jest w ciąży latem ubiegłego roku. Podczas rutynowego badania USG w 12. tygodniu lekarze zauważyli coś niepokojącego. Szczegółowa diagnostyka potwierdziła obecność guza na jajniku. Zespół specjalistów z szpitala w Oksfordzie stanął przed dramatycznym dylematem: operować już teraz, ryzykując życie dziecka, czy czekać, narażając życie matki?

Lucy zdecydowała się na operację

W 20. tygodniu ciąży lekarze przeprowadzili zabieg, który graniczył z cudem. Usunęli macicę z nienarodzonym dzieckiem w środku – cały czas dbając o to, by narząd pozostał odpowiednio ukrwiony i ogrzany. Przez kilka godzin trzymało go w dłoniach dwóch lekarzy, co 20 minut zmieniając specjalny sterylny opatrunek utrzymujący właściwą temperaturę. Po usunięciu nowotworu macica została wszczepiona z powrotem.

Trzy miesiące później, w styczniu, mały Rafferty Isaac przyszedł na świat po raz drugi – tym razem już tradycyjnie, na sali porodowej. Był całkowicie zdrowy, ważył 2,9 kilograma.

"Ani przez chwilę nie zwątpiłam, że jesteśmy w dobrych rękach" – powiedziała Lucy, która wiosną wróciła do szpitala, by osobiście podziękować zespołowi lekarzy.

Operację prowadził doktor Soleymani Majd wraz z 15-osobowym zespołem. Jak sam przyznał, choć podobny zabieg wykonywał już trzykrotnie, ten był zdecydowanie najtrudniejszy – bo nowotwór zdążył się już rozprzestrzenić poza jajnik.

Media społecznościowe

Każdego roku w Wielkiej Brytanii nowotwór jajnika diagnozowany jest u około 7 tysięcy kobiet, z czego aż dwie trzecie przypadków wykrywanych jest zbyt późno. Rocznie na tę chorobę umiera tam około 4 tysiące kobiet.

Dla Lucy i jej męża Adama – który sam w 2022 roku przeszedł przeszczep nerki – ten podwójny cud narodzin był najpiękniejszym zakończeniem trudnej drogi. – "Trzymać Rafferty’ego w ramionach po wszystkim, co przeszliśmy, to była najwspanialsza chwila naszego życia" – powiedział szczęśliwy tata.

źr. wPolsce24 za lidovky.cz

Zdrowie

Tu zbadasz jaskrę za darmo i bez skierowania. Warto, bo "cichy złodziej wzroku" atakuje ludzi w każdym wieku

opublikowano:
jaskra.webp
Jaskrę należy badać w każdym wieku (Fot. screenYT/wPolsce24)
Na jaskrę choruje około miliona Polaków. Wbrew obiegowej opinii ten „cichy złodziej wzroku” może zaatakować także osoby młode. Dlatego bardzo ważne są badania profilaktyczne. W nadchodzącym tygodniu można zbadać się za darmo w całej Polsce. Sprawdź, gdzie przyjmie Cię okulista.
Zdrowie

Jacek Karnowski zdradza patent na tanie i zdrowe śniadanie

opublikowano:
jacekkarn2.webp
Jacek Karnowski radzi, co jeść (fot. wPolsce24)
Nie samą polityką żyje nasza antena. Dzisiaj jednym z gości "Poranka" był redaktor naczelny telewizji wPosce24 Jacek Karnowski. Oprócz omówienia najważniejszych tematów, Karnowski zdradził też brytyjski sposób na tanie i zdrowie śniadanie.
Zdrowie

Lekarz o zaskakujących skutkach zmiany czasu: Rośnie liczba zawałów

opublikowano:
dr Mularczyk ok.webp
W nocy z soboty na niedzielę (z 29 na 30 marca) zmienimy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, pośpimy więc godzinę krócej. To, jaki wpływ zmiany czasu mają na nasz organizm, tłumaczy w programie Budzimy się dr Michał Mularczyk, internista, kardiolog.
Zdrowie

System już się nie domyka. Pieniędzy brakuje nawet na pensje

opublikowano:
AW_Szpital_08102019_07.webp
Obniżenie składki zdrowotnej raczej szpitalom nie pomoże (fot. Fratria/Andrzej Wiktor)
Szpitale powiatowe już są w fatalnej kondycji finansowej, a wszystko wskazuje na to, że w kolejnych miesiącach będzie jeszcze gorzej. Nie dość, że nie mają z czego płacić kontrahentom, to zagrożone są nawet pensje dla pracowników. Obniżenie składki zdrowotnej raczej im nie pomoże.
Zdrowie

Salmonella w truskawkach z popularnego dyskontu. GIS ostrzega

opublikowano:
strawberries-8177601_1280.webp
(fot. ilustracyjna/ pixabay)
Główny Inspektor Sanitarny informuje o wykryciu bakterii salmonelli w partii mrożonych truskawek sprzedawanych w sieci sklepów Biedronka. Spożycie tego produktu może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.
Zdrowie

Kiedy koty przybyły do Europy? Zaskakujące, że tak późno

opublikowano:
cat-7003372_1280.webp
Czy dziś potrafimy sobie wyobrazić życie bez tych słodziaków? (fot. Pixabay)
Jak Europejczycy radzili sobie ze szczurami, skoro okazuje się, że pierwsze domowe koty na naszym kontynencie pojawiły się dopiero dwa tysiące lat temu? Najnowsze badania pokazują, że wcześniej tych przymilnych zwierzaków zwyczajnie u nas nie było. Szczurów jednak nie brakowało.
OSZAR »