Świat

Niemiecki kanclerz szybko wymienił Tuska na Meloni

opublikowano:
mid-epa12113822 ok.webp
Giorgia Meloni ( w środku) z Ursulą von der Leyen i J.D. Vancem w siedzibie włoskiego premiera Palazzo Chigi (fot. FILIPPO ATTILI/EPA/PAP)
Sytuacja na Ukrainie była tematem telefonicznej rozmowy przywódców Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec z prezydentem USA Donaldem Trumpem. - To były konsultacje przed zapowiedzianą rozmową Trumpa z Władimirem Putinem - poinformowała włoska premier Giorgia Meloni.

Szefowa włoskiego rządu napisała w poniedziałek na platformie X: "Wczoraj późnym wieczorem przeprowadziłam rozmowę telefoniczną z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem wraz z przywódcami: Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem, Francji Emmanuelem Macronem i Niemiec Friedrichem Merzem w ramach konsultacji przed zapowiedzianą telefoniczną rozmową, jaką prezydent Trump przeprowadzi dziś z prezydentem Putinem".

"Chciałam przede wszystkim powtórzyć wsparcie dla Ukrainy razem z europejskimi i zachodnimi partnerami, dla wysiłków prezydenta Trumpa na rzecz sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie, podkreślając znaczenie natychmiastowego i bezwarunkowego zawieszenia broni" - dodała Meloni.

W niedzielę wykorzystując przyjazd do Rzymu światowych polityków na inaugurację papieża Franciszka, Meloni spotkała się z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i wiceprezydentem USA J.D. Vancem. Po spotkaniu w siedzibie włoskiego premiera Palazzo Chigi szefowa rządu stwierdziła: "Włochy chcą odegrać swoją rolę, by ożywić dialog między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi".

Rozmowę telefoniczną, jaką odbyli przywódcy Włoch, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec potwierdził rzecznik brytyjskiego premiera Keira Starmera. Według niego rozmowy dotyczyły "sytuacji na Ukrainie i katastrofalnych kosztów wojny dla obu stron".

Kanclerz Merz z kolei napisał na platformie X w podsumowaniu konsultacji: "Putin musi zgodzić się na zawieszenie broni i rozmowy pokojowe". 

Europejscy przywódcy nie widzieli powodu, by zadzwonić do Donalda Tuska, choć Polska – jako bezpośredni sąsiad Ukrainy - jest żywotnie zainteresowana rozmowami na rzecz zakończenia wojny. Nie uszło to uwadze obserwatorów spraw międzynarodowych. Aleksandra Fedorska, specjalistka ds. niemieckich, redaktor naczelna agencji prasowej Radio Debata podsumowała na platformie X: „Friedrich Merz szybko wczoraj wymienił Tuska na Meloni! Słaby i nielubiany przez Trumpa Tusk jest out - silna Meloni jest 'in' w rozmowach z prezydentem USA o Ukrainie. Biedna uśmiechnięta Polska!”.

źr. wPolsce24 za X/PAP

 

Świat

Panika w Berlinie! Niemcy boją się klęski Trzaskowskiego, wieszczą rozpad rządu Tuska i straszą prawicowymi ekstremistami

opublikowano:
MK9_gdlnm_19_09_sss_f_DSC05270.webp
W Berlinie panicznie boją się porażki Rafała Trzaskowskiego (Fot. Fratria)
Pali się! Niemieckie media wpadły w totalną panikę w związku z wynikami pierwszej tury wyborów prezydenckich w Polsce.
Świat

Zakulisowy deal z Tuskiem? Bruksela jest gotowa na wiele, byle tylko wygrał Trzaskowski

opublikowano:
mid-epa12121292 ok.webp
Dziennik „Le Monde” ujawnił, jak Komisja Europejska pomaga obozowi Donalda Tuska w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. By nie zrazić wyborców i zwiększyć szanse Rafała Trzaskowskiego w rywalizacji z kandydatem popieranym przez PiS Karolem Nawrockim, szefowa KE Ursula von der der Leyen ograniczyła polityczną presję na polski rząd i przesuwa w czasie niewygodne decyzje.
Polska

Śmieją się nam w twarz i grają na przeczekanie. Tak rząd chce nam zafundować migrantów

opublikowano:
AS_DSC06426_20240219.webp
Nielegalni migranci we Włoszech. Mieszkańcy Suwałk nie chcą takich obrazków u siebie (fot. Fratria.pl/Andrzej Skwarczyński)
Choć oficjalnie kreują się na przeciwników przysyłania do Polski migrantów i paktu migracyjnego to w sekrecie czekają już tylko na wynik wyborów prezydenckich, by zaakceptować narzucane nam przez UE rozwiązania. Przykład, przełożenie obrad sejmowej komisji, która miała zająć się uchwałą, przeciwko paktowi.
Polska

Przedwczoraj się wściekł i wczoraj znów się wściekł. Donald Tusk ponownie w furii!

opublikowano:
mid-25520330.webp
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
Nie dalej jak wczoraj cytowaliśmy na naszym portalu kolejną wersję starego mitu o dobrym carze i złych bojarach. Tym razem - za Onetem i red. K. Dziubką - który opiewał gniew Donalda na sztabowców Rafała. Co się okazało? Nie był to koniec tego niezwykłego eposu. Donald Tusk znów się wściekł! Co jeszcze gorsze, w zasobie strategicznym.
Polska

Jacek Karnowski przewiduje upadek Tuska: ta ekipa już przegrała. Pozostaje nam czekanie na polityczną śmierć Tuska

opublikowano:
1946218_5.webp
Jacek Karnowski przewiduje upadek Tuska
- Myślę, że wczorajszym wywiadem u Bogdana Rymanowskiego Donald Tusk dał zwycięstwo Karolowi Nawrockiemu. To była kompromitacja. To było pokazanie całego mechanizmu produkcji tych fałszywek, tego szamba, tego błota, którym oblewa się Karola Nawrockiego w nadziei, że to zniechęci wyborców i wybiorą tego, którego czujemy to wszyscy, większość Polaków nie chce, czyli Rafała Trzaskowskiego - mówił na antenie telewizji wPolce24 redaktor naczelny stacji Jacek Karnowski.
Polska

Spółka CPK ogłasza przetarg. Na budowę terminala jak obiecał Tusk? A skąd! Na limuzyny!

opublikowano:
videoframe_28485.webp
Premier Donald Tusk ogłosił we wtorek platformie X, że „w ciągu najbliższych godzin” ruszy przetarg na wykonawcę terminala pasażerskiego Centralnego Portu Komunikacyjnego. „Robota ruszyła” – dopisał triumfalnie, sugerując, że projekt CPK wchodzi w decydującą fazę.
OSZAR »