Sławosz Uznański-Wiśniewski poleciał w kosmos. Ile zarobi polski astronauta?

Sława i uznanie to gwarantowana niematerialna gratyfikacja lotu w kosmos, którą zdobędzie Sławosz Uznański-Wiśniewski. Misja, w której uczestniczy, po długich przygotowaniach, licznych komplikacjach i kilkukrotnym przekładaniu daty startu, rozpoczęła się w środę o godzinie 8:31.
Pracowita wyprawa w kosmos
Uczestnicy misji kosmicznej Ax-4 przeprowadzą eksperymenty naukowe. Sam Uznański-Wiśniewski ma za zadanie wykonanie w warunkach mikrograwitacji 13 badań. Za swoją pracę astronauci otrzymają wynagrodzenia i z pewnością niejeden obserwator porannych wydarzeń w Kennedy Space Center na przylądku Canaveral na Florydzie zastanawia się, na jaką pensję mogą liczyć astronauci.
W przypadku amerykańskich astronautów ich pensje ustalane są na podstawie skali wynagrodzeń obowiązującej w administracji publicznej. Wynika to z faktu, że w USA są traktowani jak urzędnicy federalni. Większość z nich może liczyć na pensje w przedziale od 81 do 105 tys. dolarów rocznie. Na większe wynagrodzenie mogą liczyć doświadczeni astronauci tacy jak dowódcy misji lub eksperci pełniący bardziej odpowiedzialne funkcje. W tym przypadku kwota wzrasta nawet do 125 tys. dolarów rocznie.
Ile zarobi polski astronauta?
Sławosz Uznański-Wiśniewski znalazł się w gronie astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej, choć nie jest on zawodowym astronautom ESA. Polak zgłosił się do naboru i w 2022 roku został wybrany do tzw. korpusu rezerwowego. Rok później rozpoczął przygotowania do misji Ax-4 jako project astronaut, czyli astronauta przydzielony do jednej, konkretnej misji kosmicznej.
Europejska Agencja Kosmiczna płaci swoim astronautom wynagrodzenia w przedziale od 6 do 10 tys. euro brutto miesięcznie (ok.25-42,5 tys. zł). Właśnie na takie honorarium może liczyć Uznański-Wiśniewski. Początkujący astronauci zaczynają od najniższej kwoty, natomiast po ukończeniu szkolenia pensja wzrasta do 7,7 tys. euro. Po zakończeniu misji mogą liczyć na kwotę 9 tys. euro. ESA gwarantuje swoim pracownikom także dodatki na dzieci, relokację, misje zagraniczne czy ubezpieczenia.
źr. wPolsce24 za wp.pl